Przejdź do głównej zawartości

Wszyscy jesteśmy Wikingami

„Wszyscy jesteśmy Wikingami”


Uczniowie klasy II c uczestniczyli w wykładzie: „Wikingowie i powstanie Europy”, który w Muzeum Regionalnym w Pułtusku wygłosił prof. dr hab. Władysław Duczko. Uczniowie naszego liceum dowiedzieli się, jak wielką rolę odegrali "piraci ze Skandynawii" w tworzeniu ładu europejskiego. Przedstawione przez pana profesora tezy zdają się być bardzo prawdopodobne, i z pewnością prowadzą do opisania historii Europy od nowa. Zaciekawiło nas, że jak opowiadał Profesor, że kiedy Frankowie podbijali Jerozolimę wzywali oni imię Thora, mimo że w podboju Jerozolimy uczestniczyli chrześcijanie. Po wykładzie Albert Byrski, Maciej Oryl i Jakub Czarnecki-uczniowie klasy o profilu prawno-dziennikarskim przeprowadzili krótki wywiad z Profesorem Władysławem Duczko, który można przeczytać poniżej.

Maciej Oryl: Co zainteresowało Pana w kulturze skandynawskiej?

 Profesor Władysław Duczko: To co jest niesłychanie rzadkie w Europie-  mianowicie ciągłość, nieprzerwana ciągłość od co najmniej epoki brązu. Czyli mniej więcej od 2000 roku p.n.e. Kiedy to obecna ludność Szwecji przybyła do Szwecji, czyli obecni Szwedzi i Norwedzy, którzy siedzą u siebie, w swoich narodowych państwach. To są potomkowie tych rodów indoeuropejskich, które pojawiły się 2000 lat w Skandynawii. Od tej pory oni są cały czas w tym samym miejscu. Archeologicznie widzimy nieprzerwaną ciągłość ich obecności i czegoś podobnego w Europie praktycznie w ogóle nie ma. Nawet w Grecji, bo Grecy w pewnym momencie zostali wyrzuceni przez Słowian, którzy się tam pojawili. Przez dłuższy czas Grecja, która jest podstawą naszej cywilizacji, była czysto słowiańska. Skandynawowie ekspadowali na zewnątrz, ale starali się nie opuszczać swej ziemi. Widzimy tą wspaniałą, niesłychaną ciągłość, kulturową. Właśnie to mnie przede wszystkim przyciągnęło do kultury skandynawskiej.

Jakub Czarnecki: Wiemy, że jest pan Profesor zainteresowany zbadaniem genotypu Piastów. Czemu pana zdaniem ma służyć ustalenie genotypu twórców państwa polskiego? 

Profesor Władysław Duczko:  Byłem pierwszym, który chciał rozpocząć badania genotypu Piastów razem z prof. Bogdanowiczem. Jak wiemy profesor jest jednym z najlepszych badaczy DNA w Polsce. Staraliśmy się pięć razy zdobyć fundusze na ten cel, ale bez skutku. I to dobrze. Bo dzisiejsze metody są bardziej zaawansowane niż wcześniej. To co mnie zafascynowało to przede wszystkim absolutna potrzeba części badaczy i miłośników historii Polski,  żeby Mieszko I był Wikingiem. Cały czas się to powtarza. Kiedy spotykam się z młodzieżą reakcja jest entuzjastyczna, natomiast starsi Wikingów postrzegają jako Germanów, Niemców. Zawsze się uważało, że Piastowie byli 100% Słowianami. My niestety nic nie możemy powiedzieć na ten temat, ponieważ nie mamy dobrych źródeł  pisanych. Imię Mieszka I jest do dziś nierozpoznane. Rosjanie mają o wiele prościej, bo mają Ruryka. Mają pełne prawo postrzegać siebie, jako potomków Wikingów. Wobec tego chcieliśmy sprawdzić do jakiego genotypu należeli Piastowie. Okazała się rzecz straszna, a mianowicie nie zachowały się szczątki Mieszka I, Bolesława Chrobrego, ani następnych Piastów. Nic nie można z tym zrobić. Są tylko wnukowie m.in. Kanut Wielki, który był królem Anglii, Dani i Szwecji. Niestety w czasie rewolucji Cromwella wszystkie szczątki zostały wyrzucone z trumien, w tej chwili są badane przez angielskich naukowców.  Do chwili obecnej nie zostało potwierdzone do kogo należą.

Albert Byrski: Na lekcji mówiliśmy o  Jomsborg’u. Czy ona rzeczywiście istniała i jeśli tak, to czy rzeczywiście była taka wyjątkowa

Profesor Władysław Duczko: Istniała, może nie w tej formie,  jaka jest w sadze. Wolin jest niesłychanie ciekawym miejscem, nie dlatego że ta osada, która się przekształciła wielkie „centrum handlowe i rzemieślnicze”. W odróżnieniu od podobnych miejsc na terenie obecnych Niemiec, Meklemburgii i Vorpommern, które były czysto duńskimi  Wolin był słowiański. Jeżeli nawet, kiedyś w II połowie X wieku, zwiększa się ilość bardzo intensywnie funkcjonujących tam Skandynawów, to Wolin utrzymał swój słowiański charakter. To jest absolutny fenomen! To jest jedyne miejsce tego rodzaju, które jest czysto skandynawskie, gdzie rządzili, aż do końca 1042 roku, kiedy król duński Magnus zniszczył Wolin, funkcjonowało jako słowiańskie miejsce, ale tradycja o tym istnieniu Skandynawów na Wolinie była tak silna i tak istotna, nie zapominajmy, że jeden z najważniejszych królów duńskich Harald Sinozęby umarł na Wolinie. Ten Jomsborg jest tworem tego, co się zapamiętało z czasów X wieku.

Dziękujemy za rozmowę. 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polscy poeci XX wieku

  Dlaczego warto uprawiać sport? Jeśli chcesz mieć więcej energii, czuć się lepiej i wyglądać młodo? – Lekiem na to wszystko jest sport! To dobry sposób na chandrę, złą pogodę czy odreagowanie stresu. Zaprzyjaźnij się ze swoją ulubioną dyscypliną, a będziesz czerpać z tego przyjemność za każdym razem.     Poniżej kilka krótkich argumentów, dlaczego warto? 1. Sport to przyjemny i prosty sposób na spędzanie wolnego czasu. Wyjście na siłownię, taniec czy basen ze znajomymi, to czynności o wiele ciekawsze od siedzenia w domu. 2 . Sport to zdrowie każdy Ci to powie! Niezależnie od wieku uprawiając sport poprawiasz kondycję swojego ciała, m.in wydolność organizmu, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, zwiększenie odporności. 3 . Sport uczy i wychowuje- przede wszystkim wytrwałości i pokory. Pamiętaj, że wysiłek, który wkładasz i granice, które pokonujesz zmieniają Cię na zawsze! 4. Sport poprawia myślenie! Ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg, dzięki czem...

Planowanie własnej kariery zawodowej

      Jak zacząć planowanie swojej kariery zawodowej ? Jak dobrze wybrać swój przyszły zawód? Wybór zawodu, jaki się będzie się wykonywać jest jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć w życiu. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ponieważ od tego zależy nasza przyszłość.   Są to m.in. zainteresowania, predyspozycje, osobowość, sytuacja na rynku pracy, stan zdrowia. Aby podjąć właściwą decyzję trzeba ocenić wady i zalety zawodu oraz swoje mocne i słabe strony. Należy dobrze to przemyśleć i przeanalizować pod kątem różnych kryteriów. Człowiek przy wyborze pracy w dużej mierze powinien opierać się na swoich zainteresowaniach. Należy zastanowić się co lubimy robić, co najbardziej nas pasjonuje oraz co daje nam motywację i popycha do działania. Musimy pomyśleć co daje nam największą przyjemność i w jakim środowisku oraz sytuacjach czujemy się najlepiej. Przed wyborem zawodu należy wstępnie ustalić swój plan i cel na życie. Młody człowiek musi ...