POLSCY POECI XX WIEKU
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Był wydawcą, literatem i krytykiem literackim. Jako dziecko był wrażliwy i bardzo chorowity. Cierpiał na astmę. Był często przeziębiony i gorączkował. Poeta zdał maturę w gimnazjum im. Stefana Batorego w maju 1939 roku. We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Polska znalazła się wtedy pod okupacją niemiecką. Baczyński mieszkał w Warszawie, studiował polonistykę na tajnych kompletach i pisał wiersze. Jego debiutancki tomik, ukazał się w 1942 roku. 3 czerwca 1942 roku ożenił się z Barbarą Drabczyńską. Była to jego ukochana kobieta. Poświęcił jej wiele pięknych wierszy. W 1943 roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych. Przeszedł przeszkolenie wojskowe. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy i stał się żołnierzem Armii Krajowej. Poległ w powstaniu warszawskim, 4 VII 1944 roku. Zginął w Pałacu Blanka. Wraz z żoną spoczywa we wspólnym grobie na warszawskich Powązkach. Krzysztof Kamil Baczyński uważany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego.
-------------------------------------------------------------------
Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku w Warszawie. Wojnę i okupację spędził w Warszawie. W powstaniu warszawskim nie brał udziału. Swoje przeżyć i umieścił w znanym Pamiętniku z powstania warszawskiego, za którą to książkę otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki. Po upadku powstania został zesłany na przymusowe prace do Niemiec. Po powrocie do Polski pracował na poczcie oraz jako reporter. Kontynuował także studia polonistyczne. 1956 roku wydał debiutancki tom wierszy Obroty Rzeczy. Był współtwórcą Teatru na Tarczyńskiej, który istniał do 1963 roku. Utwory dramatyczne zatytułowane Teatr osobny ukazały się ukazały się w 1973 roku. Zmarł w Warszawie 1 czerwca 1983 roku.
Zbigniew Herbert urodził się 20 października 1924 roku we Lwowie. Ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował w Akademii Handlowej w Krakowie oraz na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie okupacji brał udział w ruchu oporu jako żołnierz Armii Krajowej. Poeta kilkakrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Debiutował w 1956 roku , kiedy po okresie tzw. Socrealizmu literaci odzyskali możliwość swobodnego wypowiadania się w utworach. W swoich wierszach Herbert podkreśla wyraźną granicę między dobrem, a złem. Był wielkim moralistą poezji polskiej, poetą, eseistą, autorem sztuk radiowych i scenicznych, tłumaczem oraz kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Zmarł 28 lipca 1998 roku.
-------------------------------------------------------------------
Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Studiował Prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasach studenckich założył z przyjaciółmi grupę poetycką Żagary. Pracował w polskim radio w Wilnie i Warszawie. W czasie okupacji uczestniczył w konspiracyjnych życiu kulturalnym. Pod koniec wojny zamieszkał w Krakowie, wstąpił do służby dyplomatycznej i wyjechał za granicę. W roku 1950 odmówił powrotu do kraju. Powodem tego były represje stalinowskie. Kilka lat przebywał w Paryżu. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał tam w Berkeley, gdzie objął katedrę języków i literatur słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim. Pierwsze utwory Miłosza powstały jeszcze w czasach wileńskich. Zdobył popularność w kraju i za granicą. W 1980 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł w Krakowie 14 sierpnia 2004 roku.
-------------------------------------------------------------------
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wojna przerwała jego edukację. Podejmował się wtedy pracy fizycznej. Zarabiał jako robotnik. Uczestniczył w Konspiracji. Należał do Armii Krajowej. Był partyzantem. Po wojnie osiadł najpierw w Gliwicach, a potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie mieszkał do śmierci. Był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, scenarzystą filmowym. Współpracował z miesięcznikiem „Odra” poświęconym sprawom kultury. Otrzymał wiele nagród literackich. Największy wpływ na jego pisarstwo miała wojna i okupacja, która skłoniła go do pisania o człowieku przeżywającym kryzys wartości. Zmarł 24 kwietnia 2014 roku.
-------------------------------------------------------------------
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie, gdzie jej ojciec był zarządcą majątku Jana Zamoyskiego. Od 1931 roku mieszkała wraz z siostrą i rodzicami w Krakowie. Tu ukończyła Gimnazjum Sióstr Urszulanek . Studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas II wojny światowej przebywała w Krakowie. W 1943 roku pracowała jako urzędniczka na kolei. Swoje wiersze zaczęła publikować e prasie w 1945 roku. W 1948 roku wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Małżeństwo to skończyło się po czterech latach rozwodem. Nie wzięła ponownie ślubu. W latach 1953- 1981 była członkiem zespołu redakcyjnego pisma „ Życie literackie”, w którym redagowała dział poezji oraz rubrykę „Lektury nadobowiązkowe". Felietony pod tym samym tytułem publikowała od 1993 roku na łamach Gazety Wyborczej. Jest laureatką wielu nagród literackich. Opublikowała 10 tomików wierszy. W 1996 roku otrzymała przez międzynarodowe jury literacką Nagrodę Nobla. Wisława Szymborska była poetką obserwującą ludzi i samą siebie z dystansem. Jej wiersze zwracają uwagę precyzją doboru słów, przemyślaną budową, a także głębią filozoficznych rozważań o naturze świata.
-------------------------------------------------------------------
Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1916 roku w Warszawie. Dwa lata przed drugą wojną światową zaczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wybuch wojny i okupacja przerwała jego studia. Poeta wstąpił do struktur podziemnych Armii Krajowej. Był żołnierzem powstania warszawskiego. 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego. Równocześnie skończył studia polonistyczne. W 1947 roku uzyskał tytuł magistra filologii polskiej. Otrzymał święcenia kapłańskie, a jego celem stała się służba Bogu. Pracował w różnych parafiach jako wikariusz. Jednocześnie pracował jako pisarz. Poezja księdza Jana Twardowskiego dotyczy słabości natury ludzkiej, ujmuje prawdziwa tolerancję dla różnorodności ludzkiej, poglądów i postaw. Wyraża nurty ciepłego humoru, akceptację świata, postawę franciszkańskiej pokory i poczucia wspólnoty ze wszystkimi stworzeniami. Ulubioną formą poety są krótkie aforyzmy, zwięzłe dialogi, niewielkie formy poetyckie. Jan Twardowski zmarł w 2006 roku.
-------------------------------------------------------------------
Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię klasyczną. Debiutował w 1923 roku na łamach prasy literackiej. Brał udział w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli niemieckiej i lata 1939-1945 spędził w obozie jenieckim w Niemczech. W 1946 roku powrócił do kraju. Mieszkał kolejno w Krakowie, Szczecinie 9 Warszawie. Był poetą, satyrykiem, tłumaczem, autorem słuchowisk radiowych. Współpracował z dwutygodnikiem „ Przekrój", w którym ukazały się Listy z fiołkiem i Teatrzyk Zielona Gęś. Wakacje spędzał w leśniczówce „ pranie", gdzie obecnie znajduje się muzeum poety. Zmarł 6 grudnia 1953 roku.
-------------------------------------------------------------------
Leopold Staff urodził się 14 listopada 1878 roku we Lwowie. Ukończył V gimnazjum We Lwowie. W latach 1897- 1901 studiował na Uniwersytecie Lwowskim, początkowo prawo, potem filozofię i romanistykę. W okresie studiów działał w życiu literackim uczelni. W tym 1898 roku był w Lwowskiej redakcji wydawanego w Krakowie pisma „ Młodość". Był przez kilkanaście lat uczestnikiem poetyckich spotkań i dyskusji lwowskiej grupy Płanetnicy zbierającej się w willi Marii Wolskiej. W latach 190- 1903 przebywał we Francji i we Włoszech, a w czasie I wojny światowej w Charkowie. Później zamieszkał w Warszawie. Współpracował z miesięcznikiem Nowy Przegląd Literatury i Sztuki. Należał do Towarzystwa Literatów i dziennikarzy polskich. Pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Literatury. W okresie okupacji przebywał w Warszawie. Był dwukrotnym laureatem literackiej nagrody. Był polskim poetą, tłumaczem i eseistą. Zmarł 31 maja 1957 roku w Skarżysku- Kamiennej.
-------------------------------------------------------------------
Maria Pawlikowska- Jasnorzewska urodziła się 24 listopada 1891 roku w Krakowie. Jej rodzice wywodzili się ze szlachty. Poetka nie uczęszczała do szkoły, lecz pobierała lekcje w domu, gdzie nauczyła się kilku języków obcych i zdobyła wykształcenie humanistyczne. We wrześniu 1939 roku, po wystawieniu sztuki Baba-Dziwo, będącym ostrym aktem na hitlerowski totalitaryzm, wyjechała do Francji, a potem do Anglii. Poetka zachorowała na raka. Zmarła W Manchesterze 9 lipca 1945 roku i tam została pochowana. Była poetką i dramatopisarką. Otrzymała nagrodę Złotego Warzywna Akademickiego Polskiej Akademii Literatury.
-------------------------------------------------------------------
Stanisław Grochowiak urodził się 24 stycznia 1934 roku w Lesznie. Okupację spędził w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego ukrywał się z matką w piwnicach. Po wojnie powrócił do Leszna, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum. Po zdanej maturze rozpoczął studnia humanistyczne w Poznaniu, które przerwał po kilku tygodniach. Potem zamieszkał we Wrocławiu. Ram pracował we Wrocławskim Tygodniku Katolickim . Potem przeniósł się do Warszawy. Był polskim poetą, dramatopisarzem, publicystą i scenarzystą filmowym.
Ilona Nożykowska
Aneta Musińska
Magdalena Stępniewska
Zuzanna Duliban
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze dodawane są z pewnym opóźnieniem
- po akceptacji przez moderatora.