Przejdź do głównej zawartości

"Lepiej wzbudzać kontrowersje, niż powielać utarte schematy" - warsztaty filmowe


           Podczas ostatnich warsztatów filmowych podjęliśmy temat kontrowersyjnych i oburzających treści w kinematografii. Odkąd powstał film pojęcie kontrowersji bardzo się zmieniło, dlatego też ciekawym było dla nas definiowanie jej podczas warsztatów. Oczywiście zaliczyliśmy do niej wiele poruszanych przez reżyserów problemów. Najbardziej powszechnymi tematami tabu są przede wszystkim kwestie dotyczące historii. Kinematografia w swoich dziejach posiada wiele niechlubnych anty-dzieł, które nie tylko naruszały uczucia niektórych grup ludzi, ale również próbowały zmienić bieg rzeczywistości. Równie częstą problematyką jest okrucieństwo i seksualność człowieka, a zwłaszcza zboczenia. Oczywiście tego typu filmy są potrzebne, ale zrobione w sposób fachowy i uczciwy. Niekiedy jednak spotykamy się z obrazami, które mają nam wmówić, że pedofilia, czy nawet nekrofilia, są czymś normalnym. Warto jednak wspomnieć, że jeśli jakiś problem jest ukazany w filmie, to znaczy, że istnieje w codziennym życiu, skąd więc oburzenie?
         Filmy o tematyce choćby wojny, antysemityzmu czy niewolnictwa są trudne i wymagające do przedstawienia, zwłaszcza że często otwiera ledwo zabliźnione rany. Jest to główny powód, dla którego twórcy filmowi powinni obchodzić się z nią delikatnie. Ważne jest, aby nie zabierać żadnego stanowiska i rzetelnie przedstawić wszystkie fakty. W innym wypadku mamy do czynienia właśnie z kontrowersją, która w większości wypadków nie wpływa na pozytywny odbiór treści. Artysta tworząc film ukazuje swój światopogląd, jednak nie powinien być on odbiorcom narzucony.
        Warsztaty, były prowadzone w formie dyskusji, dlatego też mieliśmy okazję sami wypowiedzieć się odnośnie granic etycznych i obyczajowych w filmie. Jak wiemy, każdy z nas posiada własną moralność. Sami najlepiej wiemy, co nas oburza. Ludzie różnią się od siebie, trudno jest więc wymagać, aby reżyserowie byli skłonni dopasować swój tok myślenia do każdego człowieka na Ziemi. Nie mniej jednak, bardziej moralne i etyczne spojrzenie na pewne kwestie w kinematografii,  bez wątpienia, przydałyby się.




                                                                               Kamila Krysiak, Martyna Ignaczak

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polscy poeci XX wieku

  Dlaczego warto uprawiać sport? Jeśli chcesz mieć więcej energii, czuć się lepiej i wyglądać młodo? – Lekiem na to wszystko jest sport! To dobry sposób na chandrę, złą pogodę czy odreagowanie stresu. Zaprzyjaźnij się ze swoją ulubioną dyscypliną, a będziesz czerpać z tego przyjemność za każdym razem.     Poniżej kilka krótkich argumentów, dlaczego warto? 1. Sport to przyjemny i prosty sposób na spędzanie wolnego czasu. Wyjście na siłownię, taniec czy basen ze znajomymi, to czynności o wiele ciekawsze od siedzenia w domu. 2 . Sport to zdrowie każdy Ci to powie! Niezależnie od wieku uprawiając sport poprawiasz kondycję swojego ciała, m.in wydolność organizmu, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, zwiększenie odporności. 3 . Sport uczy i wychowuje- przede wszystkim wytrwałości i pokory. Pamiętaj, że wysiłek, który wkładasz i granice, które pokonujesz zmieniają Cię na zawsze! 4. Sport poprawia myślenie! Ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg, dzięki czem...

Planowanie własnej kariery zawodowej

      Jak zacząć planowanie swojej kariery zawodowej ? Jak dobrze wybrać swój przyszły zawód? Wybór zawodu, jaki się będzie się wykonywać jest jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć w życiu. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ponieważ od tego zależy nasza przyszłość.   Są to m.in. zainteresowania, predyspozycje, osobowość, sytuacja na rynku pracy, stan zdrowia. Aby podjąć właściwą decyzję trzeba ocenić wady i zalety zawodu oraz swoje mocne i słabe strony. Należy dobrze to przemyśleć i przeanalizować pod kątem różnych kryteriów. Człowiek przy wyborze pracy w dużej mierze powinien opierać się na swoich zainteresowaniach. Należy zastanowić się co lubimy robić, co najbardziej nas pasjonuje oraz co daje nam motywację i popycha do działania. Musimy pomyśleć co daje nam największą przyjemność i w jakim środowisku oraz sytuacjach czujemy się najlepiej. Przed wyborem zawodu należy wstępnie ustalić swój plan i cel na życie. Młody człowiek musi ...