Najstarsze miasta świata
Miasta z wieloletnią albo nawet wielowiekową historią, mogą zaoferować zwiedzającym całą gamę atrakcji, nie tylko piękne widoki. Są one wspomnieniem poprzednich cywilizacji i epok, a także dowodem na rozwój ludzkości. Ze względu na ilość atrakcji turystycznych, niezwykłą architekturę, egzotyczny klimat oraz bogactwo historii i legend o swojej przyszłości, są obowiązkowym punktem turystycznym dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać dalekie zakątki świata. Jeśli planujesz zagraniczną podróż, być może ten subiektywny wybór jednych z najstarszych miast świata stanie się pomocą podczas planowania wyprawy.
1. Beirut, Liban – Beirut to stolica i zarazem największe miasto Libanu. Liczy ponad 2 miliony mieszkańców, jego historia sięga już 3000 roku p.n.e., a nazwę tę nadali Fenicjanie. Jest to miasto, które można wskazać za przykład łączenia kultur Wschodu i Zachodu, miejsce, w którym mieszają się tradycje i religie. Beirut, podobnie jak cały Liban, jest jednym z najbardziej otwartych miast na Bliskim Wschodzie, tętni nocnym życiem, licznymi knajpkami, klubami i restauracjami.
2. Waranasi, Indie – jest to miasto położone w stanie Uttar Pradesh i liczy ponad 3 miliony mieszkańców. Zgodnie z przekazami, historia miasta liczy ponad 3 tysiące lat, ale ze względu na liczne konflikty, wiele zabytków jest znacznie młodszych. Waranasi to ważny ośrodek religijny wyznawców hinduizmu i buddyzmu, miejsce rytualnych kąpieli w rzece Ganges. Na obrzeżach Waranasi mieści się Park Jeleni – legendarne miejsce pierwszego kazania Buddy do pięciu ascetów.
3. Gaziantep, Turcja – to szóste co do wielkości miasto Turcji jest idealnym miejscem dla wielbicieli zabytków i muzeów. Oprócz tego, jest znane zwłaszcza ze swojego specjału – pistacji, z których robi się bak lawę i chałwę. Niektóre źródła podają, że historia miasta sięga nawet 4000 lat p.n.e.
4. Płowdiw, Bułgaria – drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto w Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju. Historia tego miasta obejmuje 6000 lat, a początkowo było osadą o nazwie Eumolpias. Płowdiw ma do zaoferowania podróżnym liczne muzea i zabytki architektoniczne, między innymi łaźnię Czifte bania albo jeden z najstarszych bułgarskich meczetów Dżumaja dżamija.
5. Sydon, Liban – Sydon (także Sajda) to miasto położone 41 km od Beirutu, a w starożytności było portowym miastem fenickim. Jego historia sięga II tysiąclecia p.n.e. Miasto jest znane z Zamku Morskiego wybudowanego przez krzyżowców na niewielkiej wyspie w pobliżu brzegu, ale oprócz niego warto też odwiedzić Wielki Meczet oraz ruiny świątyń i nekropolii rzymskich.
6. Fajum, Egipt – znajduje się w północnym Egipcie, około 100 km od Kairu. Znajdują się tam obszary oazy, które są porośnięte bujną roślinnością, a całe miejsce jest nawadniane wodą z Nilu. Jest to raj dla fotografów, bowiem nie brakuje tu typowych dla Egiptu zabytków, ale ciekawym urozmaiceniem są piękne, zielone rośliny.
7. Damaszek, Syria – jest to stolica i zarazem drugie co do wielkości miasto Syrii, a także największy ośrodek przemysłowy. Zasiedlony w VIII tysiącleciu jest też religijnym i kulturalnym centrum orientu. Stare miasto jest niezwykle urokliwe, pełne wąskich uliczek i zabytków, a najważniejsze to między innymi Meczet Umajjadów, Pałac Azima i Mauzoleum Saladyna
.
8. Aleppo, Syria – miasto położone jest 50 km od Turcji. Wśród zabytków najważniejsza jest cytadela, łaźnie tureckie, w tym jedne z najpiękniejszych w Syrii łaźnie Hammam Jalbugha an-Nasri, gdzie wydzielono oddzielne godziny kąpieli dla kobiet i dla mężczyzn. Zmarł tu Józef Bem, w jednym z hoteli mieszkał T. Roosvelt, a Agatha Christie rozpoczęła tu pisanie powieści „Morderstwo w Orient Expresie”.
9. Ateny, Grecja – stolica i największe miasto Grecji, jeden z największych ośrodków turystycznych w Europie. Ateńskie zabytki warte odwiedzenia można wymieniać w nieskończoność. Są one zamknięte jakby w skansenie archeologicznym, centrum jest wyraźnie wydzielone i nie można w nim jeździć samochodami. Na placach, choć jest ich niewiele, zawsze jest mnóstwo ludzi, którzy odwiedzają kawiarnie, restauracje i puby.
10. Jerycho, Palestyna – arabskie miasto we wschodniej części Palestyny, około 9 km od rzeki Jordan. Leży 270 m poniżej poziomu morza, co klasyfikuje je jako najniżej położone miasto na świecie. Może się też pochwalić wyjątkowo długą historią, gdyż już 11 tysięcy lat temu istniały tu trzy odrębne siedliska, a najstarsze znajduje się na terenie dzisiejszego Tell es-Sultan, kilka kilometrów od miasta.
Wiktoria Fiet
Gabriela Orłowska
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze dodawane są z pewnym opóźnieniem
- po akceptacji przez moderatora.