Przejdź do głównej zawartości

Konkurs Pieśni Patriotycznej "Pieśń ujdzie cało..."



         17 listopada 2016 r. odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej "Pieśń ujdzie cało..." pod honorowym patronatem Starosty pułtuskiego oraz Burmistrza Miasta Pułtusk. Organizatorami konkursu są Związek Piłsudczyków RP i Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku. Inicjatorką pierwszej edycji konkursu była Pani Wanda Koniecka - Pieńkos. Uroczystego otwarcia dokonali Pani Barbara Meredyk, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Prezes Związku Piłsudczyków RP Pan Andrzej Dolecki. Zmagania konkursowe uświetnił występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP w Pułtusku.
Celem konkursu jest popularyzacja piosenek patriotycznych i kresowych, wspieranie talentów muzycznych i wokalnych, rozwijanie zainteresowań uczniowskich, zachęcanie do udziału w życiu kulturalnym społeczności lokalnej oraz stworzenie warunków do prezentacji własnych umiejętności. Konkurs odbył się w sali Maneż w Domu Polonii, w Pułtusku. Scenografia podkreślała podniosły charakter uroczystości.
            Przez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych organizatorzy pragnęli przywołać w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska, i tych których imion nie znamy. Jak wiadomo patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła, pulsująca w głębi szlachetnych serc. Często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. O tym przypomnieli nam uczestnicy konkursu.
            Konkurs podzielony był na trzy kategorie: gimnazjalną, ponadgimnazjalną i pieśni kresowej. W skład jury wchodzili: Pan Artur Miler, Pan Fryderyk Pawelec oraz przewodnicząca Pani Izabella Jaszczułt - Kraszewska. W ocenie wykonawców brano pod uwagę: walory głosowe, dobór repertuaru, interpretację pieśni i dykcję, poziom trudności wykonywanego utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
            W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Zuzanna Majewska, która wykonała utwór pt. "Moja ojczyzna", II miejsce zajęła Julia Bielińska, śpiewająca utwór "Ojczyzna", III miejsce  zdobyła Katarzyna Borek wykonująca "Rzepczyno - tylko jeden dom", wyróżniony został chór z Publicznego Gimnazjum w Pniewie, który zaprezentował utwór "Niepodległa, niepokorna".
             W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Wiktoria Sepełowska, która wykonała utwór "Kolęda Warszawska", II miejsce zdobył Kamil Przewłocki za utwór "Biały krzyż", III miejsce jury przyznało Alicji Tośce, wykonującej utwór "Kolęda Warszawska". Wyróżnienie otrzymał Patryk Byszewski, prezentując pieśń "Ojczyzna".
            W kategorii pieśń kresowa I miejsce zajęli Kterina Gasyak, Katerina Kritsak, Nastya Zakharuk, Ivana Platko, Weronika Dawidczyk oraz Kacper Cendrowski, śpiewając "Hej sokoły". II miejsce zdobyła Michalina Dębowska, wykonująca utwór "Stare wileńskie ulice". Wyróżniona została Olga Grzywacz, która zaśpiewała utwór "Gdzie nad Wilią". Nagrodę Publiczności otrzymała Zuzanna Majewska, za wykonanie pieśni "Moja Ojczyzna".
            Sugestywnie i pięknie kształtował patriotyzm patron Liceum Ogólnokształcącego Piotr Skarga, pisząc: "Wszechmogący. wieczny Boże, wzbudź w nas szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi twemu, swoich pożytków zapominawszy mogli służyć uczciwie". Całą uroczystość prowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku: Kinga Lesińska, Bartosz Chimkowski, Dominika Miłoszewska i Jakub Czarnecki. W czasie obrad jury wspólne śpiewanie poprowadził chór Liceum Ogólnoktszałącego im. Piotra Skargi. Obecni byli również przedstawiciele Korpusu Wolontariuszy, który wspomagał organizatorów imprezy. Wszystkim występom towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Alberta Byrskiego, Macieja Oryla oraz Mateusza Żołnierzaka.

Dominika Miłoszewska, Albert Byrski, Jakub Czarnecki IIC

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polscy poeci XX wieku

  Dlaczego warto uprawiać sport? Jeśli chcesz mieć więcej energii, czuć się lepiej i wyglądać młodo? – Lekiem na to wszystko jest sport! To dobry sposób na chandrę, złą pogodę czy odreagowanie stresu. Zaprzyjaźnij się ze swoją ulubioną dyscypliną, a będziesz czerpać z tego przyjemność za każdym razem.     Poniżej kilka krótkich argumentów, dlaczego warto? 1. Sport to przyjemny i prosty sposób na spędzanie wolnego czasu. Wyjście na siłownię, taniec czy basen ze znajomymi, to czynności o wiele ciekawsze od siedzenia w domu. 2 . Sport to zdrowie każdy Ci to powie! Niezależnie od wieku uprawiając sport poprawiasz kondycję swojego ciała, m.in wydolność organizmu, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, zwiększenie odporności. 3 . Sport uczy i wychowuje- przede wszystkim wytrwałości i pokory. Pamiętaj, że wysiłek, który wkładasz i granice, które pokonujesz zmieniają Cię na zawsze! 4. Sport poprawia myślenie! Ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg, dzięki czem...

Planowanie własnej kariery zawodowej

      Jak zacząć planowanie swojej kariery zawodowej ? Jak dobrze wybrać swój przyszły zawód? Wybór zawodu, jaki się będzie się wykonywać jest jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć w życiu. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ponieważ od tego zależy nasza przyszłość.   Są to m.in. zainteresowania, predyspozycje, osobowość, sytuacja na rynku pracy, stan zdrowia. Aby podjąć właściwą decyzję trzeba ocenić wady i zalety zawodu oraz swoje mocne i słabe strony. Należy dobrze to przemyśleć i przeanalizować pod kątem różnych kryteriów. Człowiek przy wyborze pracy w dużej mierze powinien opierać się na swoich zainteresowaniach. Należy zastanowić się co lubimy robić, co najbardziej nas pasjonuje oraz co daje nam motywację i popycha do działania. Musimy pomyśleć co daje nam największą przyjemność i w jakim środowisku oraz sytuacjach czujemy się najlepiej. Przed wyborem zawodu należy wstępnie ustalić swój plan i cel na życie. Młody człowiek musi ...