Przejdź do głównej zawartości

WARSZTATY FILMOWE

          Już po raz kolejny uczniowie klasy II C mieli przyjemność, wziąć udział w warsztatach filmowych i tak jak uprzednio poprowadził je Szymon Wotawa - student Uniwersytetu Jagielońskiego na wydziale filmoznawstwa. Spotkanie odbyło się 18 listopada 2016 r. w naszym Liceum. Jego charakter był inny niż za pierwszym razem, gdyż dostaliśmy szansę zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce. W tym celu Szymon wybrał dla nas film Kennetha Loacha pt.: "Riff-Raff". 
          Premiera filmu miała miejsce w czerwcu 1991 roku. Ekranizacja jest charakterystyczna dla twórczości tego reżysera, który był prekursorem nowego nurtu w brytyjskim kinie, nazywanego "docudramą". Jest to połączenie filmu dokumentalnego i fikcyjnej historii. "Riff-Raff", tak jak większość dzieł Loacha porusza bliskie mu, lecz trudne, tematy. I choć jest to komediodramat to zmusza nas do głębokiej refleksji. Reżyser przedstawił historię brytyjskich robotników w trudnych, dla tej grupy realiach, czyli w roku 1990, kiedy to premierem Wielkiej Brytanii była - zwana "Żelazną Damą" - Margaret Thatcher. 
          Z typowym, brytyjskim budowlańcem reżyser utożsamił głównego bohatera swojej opowieści  - Steve (R. Carlyle) i posłużył się nim do przedstawienia szarej rzeczywistości. Steve to robotnik, pracujący na czarno i tak jak jego koledzy, walczący o godny byt. Jednak prawda na temat jego życia jest taka, że zarabia niezwykle mało, jest samotny w obcym dla siebie mieście, a jego relacje z rodziną są co najmniej skomplikowane. Praca na budowie łączy się z ryzykiem, a brak pieniędzy zmusza go do kradzieży. Jednak z tła tej szarej i marnej codzienności wybija się Susan (E. McCourt), w której Steve się zakochuje. Ta naiwna, uwielbiająca muzykę dziewczyna zdobywa nasze serca swoją wiarą i determinacją. Podąża za marzeniem i robi wszystko by je spełnić, choć przypomina to walkę z wiatrakami. Susan, nie tylko wyróżnia się spośród innych bohaterów, ale również sprawia, że jej kibicujemy, chociaż nie jest ideałem. 
          Biorąc pod uwagę problematykę filmu, można by liczyć, że jest przynajmniej dobry. Jednak to typowy film z tezą i to do tego stopnia rażącą, że przypomina bardziej propagandę, a nie przedstawienie rzeczywistości. Fabuła zbudowana jest zbyt prosto, a sposób kadrowania sprawia, że obraz staje się nie atrakcyjny. Reżyser nie zastosował żadnych środków, które mogłyby sprawić, iż oglądający zwróci uwagę na całość filmu. Jest on tak przewidywalny, że po 10 minutach wiemy na jego temat wszystko. Poza grą aktorów nie można pochwalić niczego. Dialogi są dosłowne i sztuczne, przez co nie dają odbiorcy wyłapać komediowego wydźwięku rozmów, prowadzonych między robotnikami, co sprawia, że tracą one sens. Co prawda naturalne otoczenie podkreśla tematykę filmu, jednak sposób ustawienia kamery i jej ruch sprawia wrażenie studyjnej scenografii. Muzyka wykorzystana w ekranizacji jest po prostu nijaka, tak jak i cały film.
          Celem Szymona było pokazanie nam tzw.: anty-dzieła, które zwyczajnie nie ma prawa się podobać."Riff-Raff" przeczy zasadzie:"Dobry temat, jeszcze lepszy film.". Ukazuje też, że świetna gra aktorska nie przekłada się na wartość ekranizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, iż ten film ma potencjał i może, gdyby scenariusz trafił w ręce innego reżysera to byłby lepszy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polscy poeci XX wieku

  Dlaczego warto uprawiać sport? Jeśli chcesz mieć więcej energii, czuć się lepiej i wyglądać młodo? – Lekiem na to wszystko jest sport! To dobry sposób na chandrę, złą pogodę czy odreagowanie stresu. Zaprzyjaźnij się ze swoją ulubioną dyscypliną, a będziesz czerpać z tego przyjemność za każdym razem.     Poniżej kilka krótkich argumentów, dlaczego warto? 1. Sport to przyjemny i prosty sposób na spędzanie wolnego czasu. Wyjście na siłownię, taniec czy basen ze znajomymi, to czynności o wiele ciekawsze od siedzenia w domu. 2 . Sport to zdrowie każdy Ci to powie! Niezależnie od wieku uprawiając sport poprawiasz kondycję swojego ciała, m.in wydolność organizmu, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, zwiększenie odporności. 3 . Sport uczy i wychowuje- przede wszystkim wytrwałości i pokory. Pamiętaj, że wysiłek, który wkładasz i granice, które pokonujesz zmieniają Cię na zawsze! 4. Sport poprawia myślenie! Ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg, dzięki czem...

Planowanie własnej kariery zawodowej

      Jak zacząć planowanie swojej kariery zawodowej ? Jak dobrze wybrać swój przyszły zawód? Wybór zawodu, jaki się będzie się wykonywać jest jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć w życiu. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ponieważ od tego zależy nasza przyszłość.   Są to m.in. zainteresowania, predyspozycje, osobowość, sytuacja na rynku pracy, stan zdrowia. Aby podjąć właściwą decyzję trzeba ocenić wady i zalety zawodu oraz swoje mocne i słabe strony. Należy dobrze to przemyśleć i przeanalizować pod kątem różnych kryteriów. Człowiek przy wyborze pracy w dużej mierze powinien opierać się na swoich zainteresowaniach. Należy zastanowić się co lubimy robić, co najbardziej nas pasjonuje oraz co daje nam motywację i popycha do działania. Musimy pomyśleć co daje nam największą przyjemność i w jakim środowisku oraz sytuacjach czujemy się najlepiej. Przed wyborem zawodu należy wstępnie ustalić swój plan i cel na życie. Młody człowiek musi ...